Web Tasarım Nedir?

Bir kurumun kurumsal kimliğinin yansıtılması ve tanıtım faaliyetlerinin gerçekleşmesi amacı ile ulusal ve uluslararası ağ ortamında yayınlanan online sistemlere web sitesi ve bu sitelerin oluşturulma sürecine Web Tasarım denir.

-Metin, video, ses kaydı veya fotoğraf gibi tüm işitsel ve görsel araçları kullanarak oluşturulan parçalar web sayfalarını, aynı sistem altındaki bütün web sayfalarının bir araya gelmesi ile oluşan bütün internet sitesini oluşturur

Web Tasarımının Önem Ve Artıları:

Web tasarımı yaptırmak ve sonucunda başarıya ulaşmak oldukça önemli. Sanal dünyada yerini almayanların sektörünün gerisinde kaldığı düşünülürse ilk olarak kurumsal vitrinlerinizi oluşturmasında yarar var.

 • Web tasarımı yaptırmak firma için iyi bir imaj oluşturacaktır.
 • Şirket masraflarında ciddi maliyet düşüşü yaşayabilir.
 • 7/24 açık olması sayesinde e-ticaret çözümlemesi olan ve satış yapılan siteler gece gündüz para kazandırmaya devam edecektir.
 • Yenilik ve gelişmelerini müşterilerine bildirebilecek, kampanyalarını paylaşabileceklerdir.
 • Ticaret çözümleri ile satış rakamları yukarılara çekilecektir.
 • Google’da birinci sayfada çıkarak sektör rekabetine ortak olabilecekler.
 • Güven aşılayacaklar.
 • Satış ve pazarlama gelirleri artacak.
 • Profesyonellik göstergesi olarak algılanır.
 • Aşarıya giden yolda anahtar olur.

EN ÇOK KULLANILAN WEB TASARIM PROGRMALARI:

1) ADOBE DREAMWEAVER: Web tasarım uzmanlarının yüksek düzeyde faydalandıkları web tasarım fenomeni. Dizayn aşamasının tamamlanmasının ardından, görselin kodlamaya çevirilmesinde hayat kurtarır. HTML, CSS, PHP, ASP.Net, javascript dahil birçok dosya sistemini görüntüleyerek düzenleyebilir.

2) ADOBE FİREWORKS: En iyi web tasarım programlarından birisi olan Fireworks, Photoshop programına benzer fakat sadece web tasarım yapmak üzere spesifik bir amaçla geliştirilmiş bir grafik editörüdür.

3) ADOBE PHOTOSHOP: En çok tercih edilen web tasarım programlarından birisi olan Adobe Photoshop ile tek rakibiniz hayal gücünüz. Tamamen hayal gücünüzün sınırları ile tasarımlar yapabileceğiniz bu grafik tasarım programını web tasarımcıları ve grafik tasarımcıları yoğunlukla tercih ediyor.

4) MİCROSOFT FRONTPAGE: Frontpage’in araç ve menü çubuğu içeren arabirimi, HTML sayfalarını Word, Powerpoint, Publisher gibi Microsoft Office ürünlerini kullanan insanların rahatça ve kolayca çalışabilecelekleri bir ortamda tasarlamanıza imkan sağlar
.
5) FREEHAND: Vektörel çizim programı olan freehand, logo ve reklam tasarımlarında kullanılıyor. Sitelerinizin içinde yer alacak logolarınızda ve kampanyalarınızda bu programı kullanabilirsiniz.

6) ADOBE FLASH: Hareketli animasyonlar tasarlamaya olanak tanıyan ara yüz programıdır. Çizim yaparak veya imaj dosyaları kullanarak animasyon yapabilirsiniz.

7) ADOBE ILLUSTRATOR: Adobe firmasının geliştirdiği vektörel bir çizim yazılımıdır.Kurumsal kimlik çalışmalarının ve basılı yayınların oluşturulmasını sağlar. Kaliteyi artırmaktadır. Karakalem çizimlerini renklendirmeyi de sağlar.

8) SWİSH: Swish hareketli animasyonlar tasarlayabileceğiniz bir porgramdır. Swish yazı hazırlarkende size oldukça yardımcı olabilir. Farklı animasyon ve varyasyonların da kullanılmasını sağlar.
9) MYSQL:Açık kaynak kodlu veritabanı yazılımıdır. Web sunucularında çok kullanılır.

10) NOTEPAD++: Notepad++C++ ile saf Win32 API ve STL ile geliştirilmiş GPL ile dağıtılan açık kaynak kodlu bir kaynak kod düzenleyicisidir.

11) COREL DRAW: Tasarımcıların ve profesyonel çizim yapanların tercih ettiği bir programdır. Vektör tabanlı oluşu avantajıdır. Flash animasyonlar yapmaya ve herhangi bir nesneyi web düğmesine dönüştürebilirsiniz.

EN ÇOK BEĞENİLEN WEB TASARIM PROGRMALARI:


1) SUBLİME TEXT: Sublime text muhtemelen piyasadaki en iyi kod editörüdür.Ama bir web tasarım projesi hayal etmek zorve daha sonraki adımlarda,etrafında herhangi bir kod oluşturmamadır. Sublime text söz dizimi vurgulama,ortak sözcük öbeklerini ve komutları otomatik tamamlama ve daha fazlası gibi ihtiyacınız olan tüm güzelliklere sahiptir.
2)ADOBE DREAMWEAVER CC

3)ADOBE FİREWORKS

4) ADOBE PHOTOSHOP CC

5)ADOBE ILLUSTRATOR CC

6)NOTEPAD++

Web Site Aşamaları?

 • Öncelikle firmanızın hedefleri net olarak belirlenir.
 • Firmanızın ihtiyaçları, verileri ve çözüm önerileri analiz edilerek geliştirilir.
 • Bunun yanı sıra bir web sitesi için belirtilen süre, bütçe ve içerik belirlenir.
 • Firmaya ait özgün grafik tasarım ve genel konsept belirlenir.
 • Bu aşamadan sonra web sitesinin önyüz kodlaması yapılarak yazılımı geliştirilir.
 • Bu aşamalar tamamlandıktan sonra web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak için hız testi ve entegrasyonlar yapılır.
 • Bu aşamalar tamamlandıktan sonra web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak için hız testi ve entegrasyonlar yapılır.