Bilgisayar Bileşenleri Nedir ?

                                                                      Bilgisayarın Temel Bileşenleri 

Bilgisayar   bileşenleri ;Donanım ve Yazlım olarak ikiye ayrılır .

Donanım:  Ana kart ,Ram ,İşlemci, Harddisk, Ekran kartı ,Power,  Kasa, Klavye, Fare, Monitör,gibi parçaların bir araya gelmesiyle oluşur .

Peki bu parçalar nedir gelin beraber inceleyelim .

    Anakart:  İşlemci ,Ram ,Ekran kartı,Harddisk,Klavye ,Mouse gibi parçaları üzerine takıldığı ve bu parçaların çalışmasını sağlayan parçadır .

İnsan vicudu  gibi düşünün Bütün organları üzerinde taşıyor .Çalışması için gerekli olan yolları bağlantıları  sağlıyor.

 

RAM ?: RAM (Random Access Memory) Rastgele erişimli bellek . Yani geçici bellk de diyebiliriz .

Bilgisayar çalıştığı sürece üzerinde veri barındıran hafıza çeşitidir .HDD den farkı bilgisayar kapandığında veya elektirik kesildiğinde ram sıfırlanır hdd ise kaydettiğin sürece (bozulmadığı taktirde) her şey olduğu gibi kalır .

Ram işlemci ile kalıcı bellek dediğmiz harddisk arasında bir köprü göravi görür.Harddiskdeki verileri programları çalıştırmak için ram ile bağlantı kurar ve geçici olarak bilgiler ram de kalır

 

iŞLEMCİ NEDİR ?: İşlemci bilgisayar birimlerinin çalışmasını ve bu birimler arasındaki veri akışını sağlayan elektronik cıhazdır .Kısaca anlatırsak bilgisayarın beynidir .

İşlemciler bilgisayarda yönetici konumda çalışırlar .İnsan beyni nasıl tüm vicudu yönetip yönlendiriyorsa ,işlemcide aynı görevi görüyor .

Programları çalıştırıyor onları yönetiyor .İşlemciler sadece bilgisayarlarda bulunmaz  çamaşır makinası ,bulaşık makinazı,televizyon ,telefon gibi bir çok elektronik aletde işlemci bulunur

 

 

HARDDİSK NEDİR ?: Sabit disk .Bilgisayar bilgilerini saklayan programların kurulu olduğu depolama birimidir.Bu bilgileri istedigmiz zaman başka bir ortamdaki diske aktarım sağlayabilir veya yedekleyebiliriz .

Bu nedenle bilgisayarın en önemli parçalarından biridir.

 

Ekran Kartı ?: Bilgisayarda yapılan işleri monitör e aktarmak için kullanılan bilgisayar parçasıdır .Genelde işlemcilerde kendi içinde ekran kartı olur ama onlar sadece basit düzeyde görüntü aktarmak için kullanılır .Oyun oynarken veya Photoshop’ da işlem yaparken bunlar yetersiz kalır harici olarak almanız gerekir .

 

Power ?: Bilgisayara güç veren bilgisayarın olmazsa olmazı .Anakarta, HDD, Ve bazı ekran kartlarına güç kaynağından gelen kablolarla güç dağılımını yapar .Ekran kartlarında ufak bir istisna var bazı ekran kartları direkt olarak anakartdan alırlar güçlerini ,Bazıları ise power san gelen kablo ile güç alırlar model ve performansına göre degişiklik gösterir.

 

Kasa ?: Bilgisayarların tüm parçalarını içine monte edilmiş dışından sadece açma kapama ve gerekli araçları ,bağlantıları olduğu bir kutuya benzer plastik veya metal parçadır.

 

 

Monitör ?: Bilgisayarın çalışırken görüntüleri aldıgı ve bizim görmemizi sağlayan cihazdır.Normal bir kullanıcı iseniz  küçük maliyete bir monitör işinizi görücektir .Profösyonel iş yapıyorsanız görüntü kalitesi iyi bir cihaz alınması şarttır .

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir