Firewall Nedir ?

       

Firewall Nedir ?: Ne kadar önemlidir ? : Çoğu kişinin es geçtiği Firewall yani (Güvenlik Duvarı) aslında bizim güvenliğimiz için çok önemli bir konu peki biz neden bunu kullanmalıyız?

İnternet genellikle zararlı yazılımların dolaştığı bir yer ve şöyle bir sorun var internete bağlı olan her cihaz teknik olarak tehlike altındadır. Peki Bilgisayar,tablet,telefonumuzu bu tehlikelere karsı nasıl koruyabiliriz ne yapmalıyız ? Birçoğunuz anti-virüs Programlarının tek basına güvenliğini sağladığını düşünüyorsunuz ve firewall yazılımını es geçiyorsunuz.

Dilerseniz Öncelik olarak firewall yani güvenlik duvarı nedir onu cevaplıyalım, ve neden bu güvenlik seçeneğiniz es geçmemeniz hakkında yakından bi bakalım.

FireWall 

Temel olarak Güvenlik Duvarı; bilgisayarınızı,tabletinizi,telefonunuzu internette yer alan veri tabanlı zararlı yazılım tehlikelerine karşı koruyan bir yazılımdır. Siber Ortamda veriler Bilgisayarlar sunucular ve router’lar arasında gezinir. Firewall yazılımı ise bu veriyi kontrol ederek güvenli olup olmadığını tespit eder ve güvenli olmayanlara karşı size kalkan olur.

Günümüzde evlerimizde kullandığmız modemler ; Birer Firewall hatda routher,switch ve access point gibi hepsi bir arada bulunuyor. Ancak Tabi ki bu alanda en iyi sonucu almak için ayrı bir firewall yazılımını tercih etmek gerekir.

Neden Firewall yani Güvenlik Duvarı ? sorusunun cevabını en net yukara yazdığımız sebeplerdir detaylı anlatım için bir alt kısımda yazdığım satırları okuyabilirsiniz.

Firewall yazılımı, izinsiz uzaktan erişime karşı sizi korur

Başınıza gelebilecek en korkutucu senaryolardan biri, Sizin izniniz olmadan bilgisayarınıza erişim sağlanmasıdır ve onu istediği gibi kontrol etmesidir. Ama doğru ayarlanmış bir firewall ve güvenlik güncellemeleri tam olan işletim sistemi kullanarak bilgisayarınızın bir başkası tarafından  uzaktan erişim tehlikesini ortadan kaldırabilirisniz

İşletim sisteminin tabi ki orjinal olmasıda önemli. Çünki torrent üzerinden indirilen birçok işletim sistemi içerisinde trojan , keylogger ve farklı zararlı yazılımlar entegre ediliyor. Böyle bir işletim sistemini kurduktan sonra firewall kullanmanız dahi sizi güvende tutmaz.

 

İstenmeyen İçerik Barındıran Mesajlar Engellenir…

Yazımızın basında da belirttigimiz gibi internette İnsanları kandırarak zararlı yazılımları sistemlere entegre etmek isteyen insanlarla dolu çünki bilgilerinize erişmek dolandırılmak gibi söz konularıda bunun içerisinde geçerlidir. Firewall kullanmadıgınızda size zararsız gözüken bağlantıya tıklayabilir ve bilgisayarınız ile dosyalarınızın zarar görmesine sebep olabilirsiniz iyi bir firewall yazılımı ise bu soruna çare bulabilirsiniz çünki güvenlik kalkanı aktif olacaktır ve zararlı yazılımlardan sizi koruyacaktır.

 

Uygunsuz İçerikleri Engelleyin

Yazımızın bu bölümüne kadar Firewall ile karşı koyabileceğiniz zararlı yazılımlardan bahsettik. Ancak Firewall sadece bununla sınırlı değil, zararlı olmasa dahi Firewall ile kendi istediğinizle her websitesini veya bir türü yasaklayabilirsiniz. Örneğin bir çocuk sahibi iseniz ve çocuğunuzun Facebook oyunlarından uzak durmasını istiyorsanız gelişmiş bir firewall yazılımı ile bunu yapabilirsiniz. Ayrıca yine çocuklar için uygun olmayan her web sitesini engellemek mümkü.

Ayrıca fabrikalarda çalışanlar mesai saatlerinde sosyal medya da zaman geçirmesini istemiyorsanız firewall üzerinden yapılacak konfigürasyonla İsterseniz bbütün gün internet sosyal medya yetkilerini alabilirsiniz isterseniz kota belirleyebilirsiniz ,Sizin yapıcağnız konfigürasyona kalmış

TERCİH EDİLEN FİREWALL ÜRÜNLERİ

-Paloalto

-BerqNet

-WatchGuard

-Coslat

-Firelog

-Landitec

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir