HTML Nedir ?

 

 

HTML NEDİR 

Eğer bir web sitesine ihtiyacınız varsa HTML kodlarıyla içli dışlı olacaksınız burası kesin isterseniz hazır script kullanabilirsiniz bir çok yazılım programında HTML mevcut isterseniz not defterinde, wordpreste kodlarınızı yazabilir ve kendi web siteniz için temelini atabilirsiniz ve HTML yazım dilini kolay yazabilcek bir cok programlar mevcut örnek: DreamWeaver,VisualStudio bunlar kolay yazılabilcek yazılım dilleri neden diye sorarsanız yazdıgınız kodları programı ikiye bölerek bir taraftan tasarımına bakıp diğer taraftan kodları görebilirsiniz. Açılımı şöyledir ” Hiper Metin İşaretleme Dili ” HTML ile yaptığınız siteyi css,java,php ve bir cok kullanım olarak güzelleştirebilir ve geliştirebilirsiniz ve diğer konularımıza geçelim.


HTML İLE BAGLANTISI OLAN DİĞER YAZILIM DİLLERİ


CSS: HTML’in bir parçasıdır oluşturdugunuz kodlara görsellik renk katmak için vardır ve şöyleki her kurdugunuz kodlara web sitelerine css konulmalıdır bu sizin işinizi kolaylastıracaktır…

Java Script: Kurdugumuz veya Kuracağımız Web sitelerin anlık güncellenmesini sağlar, açıkcası hareketli işlemler yapabiliriz örneğin web sitesine kurduğunuz saat anlık gösterimdir ve bu java ile gerçekleşir…

PHP ASP: Web sitemizi dinamikleştirmek için gerekli dillerdir. Lakin 2 si aynı anda kullanılmaz PHP daha acık kaynaklı dildir Linux işletim sisteminde görünür ASP ise windows işletim sisteminde görülür bunları karsılastırmak uzar gider 🙂 . Ama tavsiyemiz PHP’dir çünkü online alısveriş,yönetim paneli gibi sistemler yapmak için gereklidir

HTML’ i Tanıyalım


HTML kodlarında en fazla kullanacağımız karakterler küçüktür (<), büyüktür (>) ve çift tırnak (“) olacaktır. Açacağımız etiketler (bazıları hariç) kapatılmalıdır ve bir düzen içinde olması sağlanmalıdır. Kodları açtıktan sonra kapatıp eğer içine başka kod yazacaksak onları açıp kapattığımız yerin içine yazmalıyız. Kısacası hiyerarşik bir yapı içinde kod düzeni sağlanmalıdır.

 

Örneğin:

 

<p> Bu bir paragraftır ve buda <strong> kalın </strong> bir yazı. </p>

Gördüğünüz gibi bir paragraf nesnesi <p> açtık ve </p> şeklinde tekrar kapattık. Bu açtığımız ve kapatığımız etiketler arasında kalan tüm kodlar p özelliğine dahil olmuş oldu. Kalın yazısı ise <strong> içinde hemde <p> içinde olduğundan hem paragraf hem de kalın yazı biçimine dahil oldu.

EN TEMEL KODLARI ŞUNLARDIR

<html>

 <head>

  <title>BİLGİSAYAR DİLLERİ</title>

  <meta name=”keywords” CONTENT=”bilgisayar dilleri, programlama dilleri, yazılım”>

 </head>

</html>

HTML :HTML etiketi, tarayıcınıza, dosyanın HTML kodu ile yüklenmiş bilgi içerdiğini bildirir. Dosya adındaki .html uzantısı ise bu dosyanın bir HTML belgesi olduğunu belirtir.

HEAD:Bir HTML belgesinin ilk kısmını belirler. İçinde TITLE elemanının bulunması zorunludur. Belgenin başlığını TITLE elemanı belirler.

TİTLE:etiketi yardımıyla oluşturduğunuz web sayfasının başlığını belirleyebilirsiniz. Bu başlık, yukarıda görüldüğü gibi, başlık çubuğu üzerinde görüntülenecektir.Başlık içeriği, sayfanın içeriği ve işlevi ile uyumlu olmalıdır. Sayfayı tanımlayıcı nitelikte ve kısa olmalıdır.

Meta etiketi : Sayfanız ın bir tanımını yapabilir ve sayfa içeriğini uygun anahtar sözcüklerle tanımlayabilirsiniz.

bu bilgiler sizin daha cabuk anlamanıza yardımcı olacaktır ve sizde bi web sitesine sahip olacaksınız.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir